Sermayesiz E Ticaret Nasıl Yapılır?

Sermayesiz e ticaret nasıl yapılır sorusu, girişimcilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Son yıllarda fikri veya projesi olan çok sayıda girişimci kendi işini kurmak için sermaye arayışı içerisine giriyor. Bu girişimciler için Sermayesiz e ticaret yaparak kazanç elde etmek söz konusu hale geliyor. Yeterli sermayesi olmayan girişimciler sermayesiz e ticaret iş modeline ilgi gösteriyorlar.

Sermayesiz E Ticaret Nedir?

Sermayesiz e-ticaret genellikle dropshipping olarak da adlandırılmaktadır. Dropshipping iş modeli stoksuz çalışmak isteyen ve sermayesi az olan girişimcilerin tercih ettiği bir iş modelidir. Stoksuz e-ticaret modeli olan dropshipping iş modeli ile e-ticaret yapmak isteyen girişimciler satmak istedikleri ürünlerin tedarikçileri ile iletişime geçerler. Tedarikçilerden satmak istedikleri ürünlerin özelliklerinin/bilgilerinin yer aldığı XML adı verilen veri dosyalarını satın alırlar. Tedarikçilerden almış oldukları XML dosyalarını kendi web sitelerine veya pazaryerlerine entegre ederler. XML alan girişimciler entegrasyon aracılığı ile XML veren şirketin ürünlerini kendi belirlediği kâr marjı üzerinden satışa çıkarır.

Herhangi bir stok ya da depo masrafı bulunmadığından, şirketlerin e-ticaret yaparken masrafları da minimuma düşmüş olur. Az sermaye ile e ticaret yapmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği bir bir e-ticaret yöntemdir. Dropshipping iş modeli ile iş kurmak isteyenlerin özellikle XML entegrasyonu yapmak adına pazaryeri entegrasyonu gerçekleştiren bir şirketle iş birliği yapması gerekmektedir. Aksi durumda satışı gerçekleşen ürünlerin stok takibi hemen olmayacağı için stoğu tükenen ürünlerin satışı gerçekleşebilir. Bu durum ise tedarik edememe sorununu ortaya çıkarabilir ve müşteri şikayetine dönüşebilir. Bundan dolayı dropshipping yöntemiyle iş yapmak isteyenlerin pazaryeri entegrasyonu yaptırmaları son derece önemlidir.

E ticarette en çok satılan ürünler söz konusu olduğunda el yapımı ürünlerin bu listede yer aldığını görüyoruz. Sermayesiz satış yapmak isteyenlerin tercih ettiği ürün grubu ise genelde el yapımı ürünler satmak oluyor. Son dönemlerde pek çok insan kendi e-ticaret siteleri üzerinden ya da çeşitli pazaryerlerinde kendi tasarladıkları el yapımı ürünleri satışa çıkarıyor. Bu, ev hanımları için de sermayesiz yapılan iş fikirleri arasında yer alıyor. Bu tarz ürünleri sosyal medya aracılığı ile satabileceğiniz gibi aynı zamanda e-ticaret sayfanızdan da satabilirsiniz. E ticaret için şirket kurmak zorunlu olmakla beraber, en kolay şekilde kurabileceğiniz şahıs şirketi kurmanız tavsiye edilir. Bir şahıs şirketi kurarak, kazançlarınızı vergilendirirsiniz ve ödeme alma aşamasında sanal POS gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Sermayesiz Dropshipping Mümkün Mü?

Dropshipping iş modeli her ne kadar sermayesiz e ticaret olarak değerlendirilse de e ticaret faaliyetlerinizi gerçekleştirebilmeniz için belirli bir sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Websitenizden veya satışını yaptığınız plaftorm üzerinden sipariş geldiğinde siz o ürünü/ürünleri tedarikçiden almanız gerekir ve o sipariş tutarı kadar sermayenizin olması gerekir. Örneğin gelen sipariş tutarı 5.000 TL veya 10.000 TL olduğunda sizin bu tutarı karşılayabilecek bir sermayenizin olması ve ayrıca tedarikçiden kazancınızı alana kadar nakit akışınızı yönetebiliyor olmanız gerekmektedir. Bazı tedarikçiler belirli dönemlerde ödeme yaptıkları için nakit akışınızı yönetmekte sıkıntı yaşanmaktadır.

Dropshipping iş modeli ile e ticaret yapan girişimcilerin en çok sorun yaşadıkları konulardan birisi de XML verilerinin güncel olmaması ve stok sorununun yaşanmasıdır. Tedarikçi XML dosyalarını güncel tutmadığında siz olmayan bir ürünün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Sizin web sitenizde görünen ürünü kullanıcı satın aldığında siz tedarikçiden bu ürünü tedarik edemezsiniz. Bu durum müşteri memnuniyeti açısından ve sizin marka bilinirliliğiniz açısından son derece kötü bir sonuç doğuracaktır.

Dropshipping iş modelinde yaşanılan sorunlarla karşılaşmadan, operasyonel süreçlerin otomatik olarak ilerlediği ve ürünler için 1 TL bile sermayeye ihtiyaç duymadan e-ticaret yapabileceğiniz bir platform olsaydı ilgilinizi çeker miydi? Artık böyle bir platform var ve biz Türkiye’deki tüm girişimci adaylarımızın E-Ticaret yaparak kendi işlerini kurmalarına yardımcı oluyoruz.

Şirketsiz e ticaret platformu olarak da adlandırabileceğimiz Stoksuz E-ticaret platformumuz Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkta 7 yıldır faaliyet gösteren firmamızın bir e ticaret projesidir. Stoksuz E-ticaret projemiz 3 yıldır devam etmektedir ve AR-GE çalışmaları ile devamlı güncellenmektedir. Şirket bu proje ile Türkiye’deki girişimci sayısını arttırmayı ve 100.000 girişimcinin kendi işini kurmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Platform olarak size 4 önemli hizmet sunuyoruz:

1-Profesyonel E-Ticaret Yazılımı
2-Satışa Hazır 10.000 lerce Ürün
3-E-Ticaret Operasyon Hizmeti
4-Ücretsiz Eğitimler

Platformumuz e-ticaretin bütün operasyonel işlerini(Sipariş, ödeme tahsili, fatura, kargo, iade takibi, müşteri hizmetleri vb)sizin adınıza yapmaktadır. Size sadece Mağaza tanıtımı/pazarlama konularına odaklanmak ve markanızı büyüterek gelirlerinizi arttırmak kalıyor.

Stoksuz E-Ticaret Nedir, Şirketsiz E-Ticaret Nedir gibi kavramları merak ediyorsanız platformumuz ile ilgili detaylı bilgi vermiş olduğumuz Anasayfa yı ziyaret edebilirsiniz. Anasayfa ya gitmek için >> TIKLA <<

Detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.