Türkiyede Dropshipping Yasal Mı?

Firma kurmadan satış yapmak isteyenlerin ilgisini çeken Dropshipping stoksuz satış / stoksuz e ticaret olarak da bilinmektedir. Stoksuz satış yapmak isteyen girişimcilerin ürün stoğu tutmadan bir tedarikçi aracılığı ile ürünleri müşterilere satabildiği bir e ticaret yöntemidir. Dropshipping yasal mı sorusu da girişimcilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Dropshipping yasal olan e-ticaret iş modellerinden birisidir.

Dünya genelinde dropshipping iş modeli yaygın bir şekilde kullanılmakta olup birçok ülkede yasal olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de de yasal olarak kabul edilmektedir. En çok kullanılan ülkelerin başında Amerika gelmektedir. Platform olarak en çok kullanılan e-ticaret platformu da Amazon dur. Birçok girişimci amazon dropshipping iş modelini tercih etmektedir. Bu iş modeli ile e-ticaret yapan girişimciler Stoksuz Satış gerçekleştirmiş olurlar.

Amazonda Stoksuz Satış Yapmak | Amazon Dropshipping

Amazon’da stoksuz satış yasaldır, ancak Amazon tarafından uygulanan bazı kurallara uymanız gerekir:

Bir satıcı olarak kaydolduktan sonra mağazanızda satışa sunduğunuz ürünlerden sorumlu olursunuz. Amazonun belirtmiş olduğu satış kurallarına uymanız gerekir. Ürünün paketinde aracılık ettiğinize dair bir fatura veya ambalaj bulunmamalıdır. Müşterilerden gelen iadeleri karşılamanız gerekmektedir. Stoksuz satış durumunda, Amazon ile yapılan işlemlerin tedarikçiler tarafından değil, sizin tarafınızdan yapılması gerektiği anlamına gelir.

Amazon dropshipping iş modelinde başarılı olmanız için seçtiğiniz tedarikçi çok önemlidir. Tedarikçi seçimi yaparken öncelikle tedarikçinin nasıl çalıştığını ve nasıl hizmet verdiğini bilmeniz gerekir. Tedarikçiyle çalışmadan önce tedarikçiden bir ürün satın almanız ve ürün teslimat sürecinin nasıl gerçekleştiğini gözlemlemeniz gerekir. Yapmış olduğunuz bu deneme alışverişi tedarikçinin ürünü ne kadar sürede kargoladığı, teslimatın kaç günde yapıldığı, ürünün kalitesi vb. konuları sizin önceden görmenizi sağlayacaktır.

Amazonda dropshipping yapmak size Amazon’un bilinir bir platform olması nedeniyle avantaj sağlayabilir. Özellikle Amerika’da birçok kişi Amazon üzerinden alışveriş yapmaktadır ve Amerika’da online alışveriş yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çoğu tüketici Amazon platformunda ilan edilen teslimat sürelerinin ve fiyatların kendileri için uygun olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla, Amazon stoksuz satış hizmetine katıldığınızda, mağazanız tüm bu avantajlardan yararlanmaya başlar ve geniş bir kitleye ulaşma imkanına da sahip olursunuz.

Amazon stoksuz satış yöntemi ile e-ticaret yapmak isteyenler için ilk adım Amazonda satıcı hesabı açmak olacaktır. Ayrıca Amerika, Kanada, Meksika gibi satış yapacağınız pazar yerini de belirlemeniz gerekir. Amazon Lojistik programı üzerinden stoksuz satış yapmak için desteklenen 16 ürün kategorisinden birisiyle çalışabilirsiniz.

Giyim, ofis malzemeleri ve elektronik gibi bu kategorilerden bazıları. Amazon’da stoksuz satış yapmayı merak eden pek çok kişi, platformun yalnızca büyük mağazalar için yer olduğuna inandıkları için süreçten vazgeçiyor. Ancak küçük bir işletme olsanız da büyük bir işletme olsanız da Amazonda satış yapabilirsiniz. Online bir platform üzerinden E satış yapmak isteyen herkes bunu gerçekleştirebilir.

Amazonda Dropshipping Yapmanın Dezavantajı

Biraz da Amazonda dropshipping yapmak isteyenlerin şikayet ettikleri dezavantajlarından bahsedelim. Amazon dropshipping yapan girişimcilerin en büyük şikayetleri Amazon’un girişimcilerin hesaplarını askıya alması veya kapatmasıdır. Amazon zaman zaman dropshipping yapan girişimci hesaplarını denetleyerek en ufak bir nedenden dolayı hesapları askıya almakta ve hesaplarda olan parayı bloke etmektedir. Askıya alınan hesapları açtırmak çok kolay olmamaktadır ve genellikle askıya alınan hesaplar Amazon tarafından kapatılmaktadır. Bu durum Amazon suspend olarak bilinmektedir.

Siz de Amazon’un uygulamış olduğu bu politikalardan sıkıldıysanız, hesabım askıya alınır mı, hesabım kapanır mı, param içerde kalır mı gibi endişeler yaşamadan e-ticaret yapmak istiyorsanız size güzel bir haberimiz var 🙂

Size sunmuş olduğumuz Stoksuz E-Ticaret Platformumuz ile kendi MARKANIZ ile e-ticaret yapabilirsiniz. Şirketiniz olmadan ürününüz olmadan kendi domain/alanadınız ile e-ticaret yapabilir ve hiçbir platformun sizin e-ticaret faaliyetinizi sonlandırmasına müsaade etmezsiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 7 yıldır faaliyette bulunan Tekkart Bilişim Hizmetleri A.Ş. firmamızın e-ticaret yazılım projesi olan Stoksuz E-Ticaret platformumuz ile bireysel olarak veya şirket sahibi olarak kendi markanız ile 10.000 lerce ürünü satabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Platform olarak size 4 önemli hizmet sunuyoruz:

1-Profesyonel E-Ticaret Yazılımı
2-Satışa Hazır 10.000 lerce Ürün
3-E-Ticaret Operasyon Hizmeti
4-Ücretsiz Eğitimler

Platformumuz e-ticaretin bütün operasyonel işlerini (Sipariş, ödeme tahsili, fatura, kargo, iade takibi, müşteri hizmetleri vb.) sizin adınıza yapmaktadır. Size sadece Mağaza tanıtımı/pazarlama konularına odaklanmak ve markanızı büyüterek gelirlerinizi arttırmak kalıyor.

Platformumuz ile ilgili detaylı bilgi vermiş olduğumuz Anasayfa yı ziyaret edebilirsiniz. Anasayfa ya gitmek için >> TIKLA <<

Detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.