Sık Sorulan Sorular

Platformumuz ve Şirketimiz Hakkındaki Sorular

-Magazanolsun nedir
Mağazan Olsun Tedarikçiler ile Mağaza sahiplerini bir araya getiren bir Stoksuz E-Ticaret Platformu dur. Tedarikçiler ürünlerini satmak isteyen satıcıları ifade ederken Mağaza sahipleri bireysel olarak e-ticaret yapmak isteyen girişimcileri ifade etmektedir. Tedarikçiler ürünlerini Türkiye genelinde satabilme imkanına sahip olurken Girişimciler de satabilecekleri ürünleri temin etme imkanını sağlamış oluyor. Platformumuz ile Girişimciler şirketi olmadan, ürünü olmadan bireysel olarak E-Ticaret yapabilme imkanını elde etmiş oluyor.

-Şirketinize güvenebilir miyim
Şirketimiz Tekkart Bilişim Hiz. Tic. A.Ş. olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetiminde 7 yıldır faaliyet gösteren bir yazılım firmasıdır. Sunmuş olduğumuz Stoksuz E-Ticaret Projesi (magazanolsun) 3 yıldır devam eden bir projemizdir. Ülkemizdeki girişimci sayının artmasına vesile olmak ve hedefimiz olan 100.000 girişimcinin kendi işini kurmasına yardımcı olmak adına AR-GE departmanımız ile projemizi devamlı geliştiriyoruz.

-Stoksuz E-Ticaret yapabilmem için şirket kurmama gerek var mı
Hayır. Şirket kurmanıza vergi mükellefi olmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla şirket açma, muhasebe, SGK vb. giderleriniz olmayacaktır.

-Şirketim olmadan nasıl e-ticaret yapabiliyorum
Platformumuz üzerinden elde edilen komisyonlar/kazançlar(bu bir gelir paylaşımıdır) sürekli vergi mükellefi olmayan müşterilerimiz açısından gelir vergisi tevkifatına tabidir. Şirket bu ödemelerinden ödeme sırasında %20 oranında gelir vergisi tevkif ederek muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edip ödemesini yapar. Elde ettiğiniz kazancın vergisi devlete ödenmiş olur. Kazancınızın geriye kalan kısmı banka hesabınıza yatırılır.

-Tedarikçi veya ürün bulmam gerekiyor mu
Hayır. Platformumuzda 2700 den fazla tedarikçi firma ve bu tedarikçilere ait 10.000 lerce ürün satışa hazır olarak bulunmaktadır.

-Ürünü satın almam ve ürün stoğu yapmam gerekiyor mu
Hayır. Ürünlere 1 TL bile para bağlamanıza ve ürün stoğu yapmanıza gerek yoktur.

-Sistemde risk var mıdır. Zarar eder miyim
Ürünlere 1 TL bile bir sermaye bağlamadan bütün ürünleri satabildiğiniz için hiçbir riskiniz yoktur. Platformumuzda zarar etmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ürünlerin bütün sorumluluğu tedarikçilerimize aittir.

-Sipariş geldiği zaman ne yapmam gerekiyor
Mağazanızda bütün işlemler otomasyon sistemi ile otomatik olarak gerçekleşir. Mağazanızdan bir ürün sipariş edildiğinde sistem otomatik olarak sipariş bilgilerini ürünün tedarikçi firmasına iletilir. Sipariş tedarikçi tarafından hazırlanır, faturası kesilir ve müşteri adresine kargo ile gönderilir. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

-Mağazamdan ürün satılırsa faturayı kim kesecek? Kargoyu kim gönderecek
Mağazanızda satılan ürünün siparişi sistem tarafından ilgili tedarikçiye gönderilir. Tedarikçi ürünü hazırlayıp kargoya vermekten ve faturayı kesmekten sorumludur.

-Verilen siparişleri onaylamam gerekir mi
Hayır. Verilen siparişler ürünün tedarikçi firması tarafından onaylanır, hazırlanır ve kargoya verilir. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

-Ürün iade olursa ne yapmam gerekiyor
İade karşılama ve müşteri hizmetleri de dahil e-ticaretin bütün operasyonel işleri platformumuz tarafından sizin adınıza yapılmaktadır. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ürünler ile ilgili bütün sorumluluk tedarikçilerimize aittir. Ürünler ile ilgili sizin hiçbir sorumluluğunuz ve riskiniz yoktur.

-Her şey sistem tarafından yapılıyor. Ben bir şey yapmadan nasıl kazanıyorum
Platformumuz e-ticaretin bütün operasyonel işlerini(Sipariş, ödeme tahsili, fatura, kargo, iade takibi, müşteri hizmetleri vb) sizin adınıza yapmaktadır. Size sadece Mağaza tanıtımı/pazarlama konularına odaklanmak ve markanızı büyüterek gelirlerinizi arttırmak kalıyor. Dolayısıyla hiçbir şey yapmadan kazanç elde etmeniz mümkün değildir. Mağazanızın tanıtımı/pazarlama çalışmalarına vakit ayırarak markanız için çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bu çalışmaları fiziki olarak da yapabilir dijital olarak da(sosyal medya, blog, seo, dijital pazarlama) yapabilirsiniz. Bu çalışmaları nasıl yapacağınızı da ücretsiz eğitimlerimizde size anlatıyoruz.

-Sistemde ne kadar ürün bulunmaktadır
Sistemde 2700 den fazla tedarikçi firmanın 10.000 lerce ürünü satışa hazır olarak bulunmaktadır. (Tedarikçi ve ürün sayısı devamlı artmaktadır)

-Platformda hangi kategorilerden ürünler bulunmaktadır
Platformumuzda Gıda, Giyim, Kozmetik, Elektronik, Anne/Bebek vb. alt kategorilerle beraber 20 den fazla kategori bulunmaktadır.

-Platformda kategori veya ürün sınırlaması var mı
Platformumuzda kategori veya ürün sınırlaması yoktur. Platformumuzda bulunan kategorilerden istediğinizi seçebilir ve o kategorideki ürünleri satabilirsiniz.

-Mağazamı satın aldıktan sonra yeni tedarikçi ve yeni ürünler eklenirse ücret ödeyecek miyim
Hayır. Hedefimiz ürün sayımızı 100.000 adete çıkarmaktır. Hedefimize ulaştığımızda bile aynı şartlarda e-ticaret yapmaya devam edeceksiniz.

-Tedarikçiler sizin şirketinize mi ait
Hayır. Platformumuz pazaryeri (trendyol, hepsiburada, n11 vb.) mantığı ile çalışmaktadır. Tedarikçiler şirketimizden bağımsız firmalar olup platformumuzda ürünlerini satmak ve pazarlamak isteyen firmalardır.

-Platform tedarikçilere bağımlı mıdır
Hayır. Platformumuz tedarikçilerden bağımsız olarak çalışmaktadır. Platformumuza katılmak isteyen tedarikçi sayısı devamlı artmaktadır. Tedarikçilerimiz sürekli bizim denetimimiz altındadır. Kurallarımıza uymayan veya müşteri memnuniyeti sağlamayan tedarikçiler platformumuzdan çıkarılmaktadır. Ayrıca platformumuz yapay zeka ile çalışmaktadır ve müşteri memnuniyeti sağlayan firmalar arama sıralamalarında üst sıralarda çıkmaktadır.

-Sisteme tedarikçi firma ekleyebilir miyim
Eğer Bayimiz iseniz tedarikçi ekleyebilirsiniz. Ürünlerine ve ticaret ahlakına güvendiğiniz firmaları tedarikçi firma olarak ekleyebilir ve tedarikçinin yaptığı ciro üzerinden minimum %3 kazanabilirsiniz.

-Bayilik nedir
Platformumuzda e-ticaret mağazanız ile ürün satışından kazanç elde edebileceğiniz gibi E-Ticaret Bayiliği İş modelimizle de kazanç elde edebilirsiniz. Bayimiz olarak mağazalarımızın satış hakkını elde edersiniz, bayilik verme yetkisi elde edersiniz ve tedarikçi ekleme yetkisi elde edersiniz. Satışını yapmış olduğunuz mağaza ve vermiş olduğunuz bayilik için şirket belirli oranlarda size komisyon ödemesi yapar.

-Sistemdeki ürünlerin kar oranı nedir
Kar oranı tedarikçi firmaya ve ürüne göre değişmektedir. %2 ila %46 aralığında kar oranları mevcuttur.

-Sadece istediğim ürünleri satabilir miyim
Evet. İsterseniz sadece belirlediğiniz ürünleri satabilirsiniz, isterseniz tek kategorideki ürünleri satabilirsiniz, isterseniz 10.000 lerce ürünün hepsini satabilirsiniz

-Sadece kozmetik ürünleri satabilir miyim
Evet. Sadece istediğiniz kategorideki ürünleri satabilirsiniz. Ayrıca sadece istediğiniz tedarikçinin ürünlerini filtreleme yaparak satabilirsiniz.

-Herhangi bir yazılım veya program bilmem gerekiyor mu
Hayır. Herhangi bir yazılım veya program bilmenize gerek yoktur. Temel bilgisayar kullanım bilgileriniz hesabınızı yönetmek için yeterli olacaktır.

-Platformunuza katılırken herhangi bir sözleşme imzalanıyor mu
Evet. Kayıt sırasında taraflarca elektronik sözleşme onaylanmaktadır. Sizin haklarınız ve şirketin yükümlülükleri sözleşmede belirtilmektedir.

-Kullanım hakkımı devretmem mümkün mü
Evet. Kullanım hakkınızı istediğiniz bir kişiye devredebilirsiniz.

Vergi Ödemesi İle İlgili Sorular

-Şirketim olmadan nasıl e-ticaret yapabiliyorum? Vergim nasıl ödeniyor?
Platformumuz üzerinden elde edilen komisyonlar/kazançlar(bu bir gelir paylaşımıdır) sürekli vergi mükellefi olmayan müşterilerimiz açısından gelir vergisi tevkifatına tabidir. Şirket bu ödemelerinden ödeme sırasında %20 oranında gelir vergisi tevkif ederek muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edip ödemesini yapar.

Yani kazancınızın %20 si sizin adınıza devlete vergi olarak ödenir ve geriye kalan kazancınız banka hesabınıza yatırılır.
Böylelikle tamamen yasal bir şekilde vergisi ödenmiş bir gelir elde etmiş olursunuz.

Eğitimler İle İlgili Sorular

-Satış ve pazarlama konusunda eğitim veriyor musunuz
Platformumuza dahil olduğunuzda size kullanıcı paneli tanımlanmaktadır. Kullanıcı paneliniz içerisindeki Akademi bölümünde video ve pdf şeklinde hazır eğitimlerimiz mevcuttur. Bu eğitimlere ek olarak her hafta canlı eğitimlerle satış, pazarlama, reklam, sosyal medya vb. konularda eğitimler verilmektedir. Ayrıca telegram gruplarımızda eğitim videoları paylaşılmakta ve bilgi paylaşımları yapılmaktadır.

-Verilen eğitimler yeterli oluyor mu
Eğitimlerimizin temel amacı size satış yaptırmak ve para kazanmanızı sağlamaktır. Eğitimlerimizi takip eden ve öğrendiklerini uygulayan girişimcilerimiz kazançlarını her geçen gün arttırmaktadır.

-Platformunuza katılmadan eğitimlere katılabilir miyim
Salı günleri 21:30 da platformumuzun tanıtımını yaptığımız canlı zoom eğitimlerimize katılabilir ve platformumuz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aklınızdaki soruları canlı olarak sorabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçerek katılım linki isteyin. Detay eğitimlerine katılabilmeniz için platformumuzda mağazanızın olması gerekmektedir.

Ücret İle İlgili Sorular

-Platforma katılım ücretli midir
Evet. Mağazanızı bir kere satın alırsınız ve ömür boyu kullanırsınız

-Bir kere satın al ömür boyu kullan ne demek
E-ticaret yapmak istediğinizde e-ticaret alt yapısı sağlayan firmalardan bir e-ticaret paketi satın almanız gerekir. Ortalama bir e-ticaret paketi(ürün olmayan boş websitesi) 10.000TL-15.000TL dir. Ve almış olduğunuz bu paketi her yıl yenilemeniz gerekir. Yani her yıl 10.000-15.000 TL sadece e-ticaret paketine vermeniz gerekir. Ayrıca ek modüller, güncellemeler geldiğinde sizden ek ücretler de talep edilir. Bunların dışında yıllık olarak web site bakım ücreti istenir.

Platformumuzdan mağazanızı 1 defa ödeme yaparak alırsınız ve ömür boyu kullanım hakkı elde edersiniz. Yani diğer firmalardaki gibi ödediğiniz ücreti ve daha fazlasını her yıl ödemezsiniz. Sadece yılda bir defa web site bakım ücreti ödersiniz. O bedel, bakımı kendiniz yaptırdığınızda ödeyeceğiniz miktardan daha düşük bir miktardır merak etmeyin 🙂 ( SSL Güvenlik Sertifikalarının yenilenmesi, hosting ve web site bakım hizmetleri)

-Mağaza ücretinden başka bir ücret var mı
Sadece yılda bir defa web site bakım ücreti ödersiniz. O bedel, bakımı kendiniz yaptırdığınızda ödeyeceğiniz miktardan daha düşük bir miktardır merak etmeyin 🙂 ( SSL Güvenlik Sertifikalarının yenilenmesi, hosting ve web site bakım hizmetleri)

-Alan adı(domain) nedir? Alan adını(domain) siz mi veriyorsunuz
Alan adı MARKA nızın tapusudur.(Örn: www.google.com) Alan adını biz verseydik markanızın tapusu bizde olacaktı. Biz öyle olsun istemedik ve tapusu sizde olsun istedik. Yıllar sonra bizim platformumuzdan memnun kalmazsanız markanızı başka bir platform üzerinden devam ettirebilin istedik. Alan adınızı kendiniz alıyorsunuz ve bilgilerini bize iletiyorsunuz. Biz de markanız adına web sitenizi kurarak size teslim ediyoruz.

-Alan adı ücreti ne kadardır
Alan adı hizmeti veren firmaya göre değişmekte olup ortalama yıllık ücreti 8$-10$ olarak düşünebilirsiniz.

Motivasyon İle İlgili Sorular

-Ben yapabilir miyim
Eğitimlerimiz daha önce hiç e-ticaret yapmamış ve sosyal medya hesabı kullanmamış kişiler düşünülerek basit konulardan gelişmiş konulara kadar kapsamlı olarak hazırlanmaktadır. Öğrenmeye açıksanız ve öğrendiklerinizi uygulamaya geçirirseniz siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. İster ev hanımı olun, ister öğrenci olun, ister tezgahtar olun, ister doktor olun, ister profesör olun.. hangi işi yaptığınızın ve daha önce bu işle ilgili bir tecrübenizin olup olmadığının bir önemi yok. Eğitimleri takip edin ve öğrendiklerinizi uygulayın. Siz de yapabilirsiniz..

Normal koşullarda şuan bir işte çalışıyorken aynı zamanda e-ticaret yapmanız mümkün değildir. E-ticaretin operasyonel süreçlerini yönetecek vakit bulamazsınız ve yönetemezsiniz. AMA bizim platformumuz ile şuan bir işte çalışıyorken kendi işinizi kurmaya başlayabilir ve kendi işinizi yönetebilirsiniz. Zamanla kendi işinizden elde ettiğiniz geliriniz şuan elde ettiğiniz maaş miktarına ulaştığında eğer işinizi sevmiyorsanız sevmediğiniz işinizden ayrılabilme özgürlüğüne kavuşmuş olursunuz.

-Fazla tanıdığım kimse yok. Ben satabilir miyim
Her gün dijitalleşen bu dünyada tanıdığınızın olmasına bile gerek yok. Eğitimleri takip ederek dijital platformlarda sınırsız müşteriye nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bizim sitemizi bilmiyor ve bizi tanımıyordunuz ama şuan bu satırları okuyorsunuz :)) öyle düşünün..

-Alsam mı almasam mı. Kararsızım.
Bu şekilde düşünenlerin en geç bir yıl içinde aldıklarını tecrübe ediyoruz. Bildiğiniz gibi kaybedilen zamanı geri getirmek mümkün değil. Ayrıca böyle düşük bir ücrete bu hizmeti daha fazla sunmamız mümkün olmayacak. Siz de zaman kaybetmeden harekete geçin ve 2900 den fazla e-ticaret girişimcimiz arasındaki yerinizi alın.

Şimdi iletişime geçin! Başka sorunuz varsa cevaplayalım. Sorunuz yoksa Mağazanızı kuralım!

Sirketsizeticaret.com Mağazanolsun Yetkili Bayi olan Nejat Kozan‘ın Bayilik çalışmaları için oluşturmuş olduğu bir web sitesidir. Nejat Kozan Yetkili Bayi Sayfasına ulaşmak için aşağıdaki görselin üzerini tıklayın.